Najbrutálnejšie syndrómy a psychické poruchy

Pridal: mrkva

mrkva 22 rokov Žilina 126 príspevkov

Kategória: Ostatné

Pridané: 20.03. '14 - 10:39

Po absolvovaní desivej a navyše nevydarenej dovolenky na ostrove Poveglia sa tvoj život vrátil do starých koľají a srdce zatúžilo po dobrodružstve. Medzitým ťa však tvoj dobrý kamarát psychiater pozval na menšiu návštevu do ústavu pre duševne chorých. Keďže si zvedavý tvor, bez okolkov prijímaš pozvanie a so zmiešaných pocitov si nerobíš príliš veľkú hlavu. Navštevuješ teda atypickú psychiatrickú liečebňu s bielym plotom a pacientmi, ktorí sedia vonku na lavičke, zhovárajúc sa so svojimi bábikami, alebo neexistujúcimi priateľmi – jednorožcami.

Baby-Mental

Malá ochutnávka substrátu nazbieraného za pár rokov? Prečo nie!

Mental_institution

Prechádzaš sa sterilne vyzerajúcimi chodbami, počuješ kamošové gumené podrážky na ešte gumenejšej podlahe a v liečebni je až podozrivé ticho. Spýtaš sa ho, kam smerujete a on so záhadným úsmevom otvorí prvé dvere, na ktorých stojí jednoduchá menovka Fred.

Capgras-Syndrome

Chlapík vyzerá na pohľad normálne, až na to, že sa psychiatra pýta, kedy príde jeho ošetrujúci lekár. Nijaký však nepríde, pretože stojí priamo pred ním. Fred trpí Capgrasovým syndrómom. Myslí si, že jeho manželka a jeho najlepší kamarát boli vymenení za dvojníkov. Keď má Fred horší deň, chápe sám seba taktiež ako dvojníka, alebo sa domnieva, že veci v jeho izbe boli zamenené za presné kópie tých predošlých. Tvoj kamoš psychiater sa trochu obáva, že sa jeho stav môže zhoršiť do takej miery, že bude rozsiahlu časť svojich priateľov a rodiny považovať za rovnako vyzerajúcich dvojníkov. Prvýkrát syndróm diagnostikoval a popísal francúzsky psychiater Joseph Capgras vo svojej publikácií s názvom Ilúzia rovnako-vyzerajúcich osôb. Táto porucha bola v minulosti vnímaná ako sprievodný jav schizofrénie, ale časom sa dokázalo, že sa jedná o ťažkú neurologickú poruchu, vyplývajúcu z organického poškodenia mozgu a následnej degenerácie.

the-overly-attached-girlfriend-explains-what-its-like-being-a-wildly-popular-internet-meme

Ešte sa nestihneš spamätať z predošlého prípadu, už ťa psychiater ťahá do spoločenskej miestnosti, kde ukazovákom smeruje na jednotlivé prípady trpiace tými najrôznejšími psychózami. Všimneš si nenápadnú ženu v rohu miestnosti, keď začne hovoriť o Clerambautovom syndróme. Trpí dezilúziou toho, že ju miluje určitý muž, ktorý býva obvykle starší s dobrým sociálnym zázemím a plnom peňaženkou. Nerozumieš, prečo je teda zatvorená v psychiatrickej liečebni, až kým ti nevysvetlí, že takáto psychóza vedie k eventuálnemu prenasledovaniu spomínaného muža, ktorý nevyslal jej smerom nikdy ani len jeden signál.

Cotard-Syndrome-loyalkngcom

Veronica s Cotardovým syndrómom je už trochu silnejšia káva. Je presvedčená o tom, že jej chýbajú orgány a zavreli ju za pokus o samovraždu. Princíp psychózy spočíva v tom, že pacient si myslí, že je chodiaca mŕtvola, alebo verí tomu, že je mŕtvy. S takýmto postojom ľuďom pripadá, že sú imúnni voči prejdeniu autom či skokom z vysokých budov. Blud môže prerásť až do takých rozmerov, že pacient cíti zápach vlastného hnijúceho mäsa. Najčastejšie sa tento syndróm prejavuje pri maniodepresívnych (prudké a extrémne zmeny nálad od depresie až po nekonečnú energiu) pacientoch.

hallucination

Psychiater pokračuje v rozprávaní o ľahších prípadoch trpiacich na Ganserov syndróm. Je zväčša vyvolaný organickými poruchami mozgu, pričom pacient má trochu šťažené podmienky vnímania a orientácie. Jeho odpovede bývajú často nezmyselné a scestné. Občas trpí halucináciami či amnéziou.

image12_w

Niečo podobné je Gerstmannov syndróm, kedy človek nedokáže kresliť, čítať, počítať, pretože má postihnutú parientálnu (temennú) časť mozgu. Orientácia v priestore je málokedy porušená, ale častokrát sa pacient nevie orientovať v čase.

gil2

Niekde v miestnosti niekto vykríkne nadávku, dostatočne nahlas, aby rozosmial ostatných. Všimneš si pomerne mladého muža, ktorý má zjavne akýsi druh zvukového tiku (potreba pokrikovať vulgarizmy, krochkanie, pískanie…) a okamžite si spomenieš na spolužiaka zo základnej školy, ktorý mal vďaka tejto poruche, zvanej aj sydróm Gilles de la Tourette problémy či už s kolektívom, alebo s personálom školy. Existuje až 9 prípadov tohoto tikového ochorenia. Pacient zvyčajne trpí ešte pridruženými poruchami správania akými sú hyperaktivita, sebapoškodzovanie, obsedantno-kompulzívna porucha atď.

hEE31B76A

Zrazu tesne okolo tvojej hlavy preletí hrnček a rozbije sa na márne kúsky. Nikto si nevšíma zdroj hluku a tvoj kamoš vyzerá pobavene. Ruka, ktorá po tebe pohár hodila si žije na vlastnú päsť a jej majiteľ s ňou príliš činností nezmôže. Možno aj Vec z Adamsovcov trpel syndrómom Anarchistickej ruky

puppetthe-puppet-master-by--mini-zilla-on-deviantart-vqkbntu3

Poberiete sa opäť skenovať izby a tebe ostáva jediné – čakať najhoršie. V poslednej sedí žena, vyzerá strhane a ignoruje váš príchod. Informácie o jej chorobe ťa nevydesia až tak, ako syndróm Anarchistickej ruky. Trpí Kandinského – Clerambaultovým syndrómom, čo je vlastne psychický automatizmus a sú pri ňom prítomné halucinácie. Pacientka má jednostaj pocit, že je ovládaná cudzou bytosťou, obsahy jej myslenia sú náhodné a vybavujú sa bez priania či aktivity. Tok vlastných myšlienok pociťuje ako cudzí. Victor. C Kandinský, ktorý bol ruský psychiater študujúci túto poruchu, spáchal samovraždu.

winks-girl-jane-skliarova

Kamoš psychiater ti rozpráva aj o prípade Marin-Amatovho syndrómu, ktorý však nie je tak nebezpečný, aby museli byť pacienti držaní v podobnej inštitúcií. Jedná sa o jednostranné, nechcené zatvorenie viečka, či už ľavého alebo pravého, pri otváraní úst. Zasmeješ sa, nikto ťa však za to nekarhá, tvoj kamoš má rád čierny humor a iné extrémy.

2008_10_29_016

Zachytíš rozhovor ošetrovateľky a ženy, ktorá sa jej snaží vysvetliť, že je naozaj veľmi chorá, i keď jej očividne nič nie je. Tipuješ hypochondriu, ale tá pátrí len medzi sprievodné symptómy Munchhausenovho syndrómu. Ide o behaviorálny komplex predstieraných chorôb. Títo ľudia sú patologickí klamári a často cestujú z miesta na miesto. Dá sa rozlíšiť typ s prevažujúcimi psychickými znakmi a príznakmi (predstieranie depresie, halucinácie, poruchy orientácie…) alebo s prevažujúcimi fyzickými znakmi a príznakmi (bolesti hlavy, kŕče, krvácanie zo zažívacieho traktu…).

„Keď sme ju sem prijali, trochu sa to zlepšilo, ale akonáhle sa dozvedela, že ju prepúšťame, príznaky začali opäť. Navyše sa mi chválila, že je príbuzná Julie Roberts. Podľa záznamov si spolu s menom menila bydlisko asi 5-krát. Zvyknem to volať syndróm Baróna Prášila, ten si tiež navymýšľal rôzne historky,“ rozpráva zamyslene psychiater.

-Orlando-Bloom-orlando-bloom-29068258-1500-2256

Potom niekam odbehne a nechá ťa v spoločnosti ošetrovateľky, ktorá započula váš rozhovor. Snaží sa ti vysvetliť, že nie všetky syndrómy musia byť nutne zlé a spoločensky neakceptovateľné. Napríklad taký Williamsonov syndróm je genetická porucha postihujúca obe pohlavia, ale je veľmi vzácna. Ľudia s touto diagnózou sú veľmi milí, zdvorilí a majú výborné vyjadrovacie schopnosti. Bohužiaľ ju sprevádzajú kardiovaskulárne choroby, predčasné šedivenie a iné nepekné symptómy. Syndrómom trpí aj Orlando Bloom.

680

Dnešný deň sa chýli ku koncu. Máš v hlave poriadny guláš, nespomínaš si ani na jeden názov všetkých tých diagnóz, o ktorých ste dnes hovorili, ale odchádzaš s vďačnosťou, že netrpíš ani jednou z nich. Už vieš, kam pôjdeš nabudúce?

Zdieľaj na:


Endorfina ponuka

Najuniverzálnejšie svietidlá sú bodovky

Interior Of Modern Kitchen With Bar And Bar Stools.

Využijete ich na milión spôsobov, hodia sa do každej miestnosti a zahviezdia i v exteriéri – reč je o bodovkách, chameleónovi medzi svietidlami.Viete, kam všade ich môžete nainštalovať? Podhľady ..

Viac

Náhodný článok