Highlife žije: Ako bolo na Let it Roll Winter Slovakia 2014?

Pridal: Rencitka

Rencitka 21 rokov Žilina 111 príspevkov

Kategória: Hudba, Podporujeme

Pridané: 30.11. '14 - 11:39

Pred pár dňami sa v našom hlavnom meste už po tretí krát uskutočnila zimná edícia obľúbenej drum’n’bassovej party s názvom Let It Roll, konkrétne 22. novembra v priestoroch Refinery Gallery v mestskej časti Vlčie Hrdlo. Akciu navštívilo množstvo nováčikov, ale samozrejme nechýbali ani veteráni, pre ktorých sú akcie pod značkou Let It Roll druhé Vianoce. A že to bola snáď najlepšia drum’n’bassová udalosť tohto roku na Slovensku potvrdzujú nielen pozitívne reakcie zo strany návštevníkov, ale aj fakt, že sa organizátorom vôbec prvýkrát podarilo vypredať túto indoor akciu.

lirwintersk-poster-1412607231

Dlhoročnou a nemennou tradíciou v prípade tohto skvelého drum’n’bassového žúru býva aj warm-up party. A to konkrétne tá, ktorá sa koná v priestoroch kyvadlovej alebo trebárs aj bežnej mestskej hromadnej dopravy. Samozrejme nechýbala ani tento rok. Že sme na správnej zastávke, z ktorej nám ide spoj na miesto činu, bolo možné zistiť veľmi rýchlo a jednoducho a to, akoby hovorca policajného zboru uviedol, podľa vône neidentifikovateľnej zelenej sušiny, šíriacej sa v okolí ako mor. Ako pravidelný návštevník tzv. drumiek viem už na prvý pohľad odhadnúť, ktorých z cestujúcich zavedú kroky priamo do Refinery Gallery, a ktorí sú len nič netušiaci cestujúci, ponáhľajúc sa domov z práce a krútiac hlavou nad rozbesnenou a pártychtivou mládežou. Spočiatku bola cesta relatívne pokojná (ak nerátame boj o život v podobe nemilosrdnej tlačenice), no všetko sa však zmenilo vo chvíli, keď jeden z cestujúcich zdvihol nad hlavu plagát, pričom všetkým ostatným týmto gestom pripomenul, aký brutálny žúr nás čaká, a že by sme ho mali hneď, priamo v autobuse, aj odštartovať. A tak sa následne po hlasnom kriku plného nadšenia a burácania aj stalo.

Po príchode na Vlčie Hrdlo sme boli z autobusu doslova „vypľutí“ davom ženúcim sa von, ktorý si to následne namieril priamo do areálu. A my taktiež. Parkovisko pred Refinery Gallery bolo preplnené, no nie autami, ale skupinkami ľudí, vysedávajúc na obrubníkoch a popíjajúc pritom povestný nápoj omamný.

IMG_7483

Čo sa vstupu týka, narozdiel od väčšiny indoorových parties a festivalov mal Let It Roll vždy odlišný systém a nebolo tomu inak ani tentokrát. Návštevníci festivalu sa pri vstupnej bráne preukázali lístkom, ktorý im však nebol vymenený za „handstrip“ náramok. Areál nebolo možné opustiť až do skorej rannej hodiny, tým pádom by návštevníkovi vstup prepadol a nemohol sa vrátiť naspäť. Areál Refinery Gallery však poskytoval dostatočne veľký „výbeh“ pre tých,  ktorí si chceli na chvíľu oddýchnuť od hluku a tepla. Opustiť areál bolo napokon možné až po tretej hodine, kedy zároveň návštevník obdržal pásku. Organizátori týmto spôsobom aspoň predišli tvorbe dlhých rád a nekonečného čakania v koridoroch na bráne.

Krátko po vstupe do budovy, ktorej priestory sa hemžili stovkami nadšených poslucháčov, nejedného účastníka prekvapila výborná novinka a to vynikajúce a kvalitné ozvučenie od Funktion-One, ktoré je povestné tým, že patrí medzi najlepšie soundsystemy vôbec a disponujú ním najvychytenejšie americké, či európske kluby. A tak si mohli nadšenci vychutnať zvuk drum’n’bassu ešte viac ako kedykoľvek predtým.

IMG_7513

Do priestorov festivalu sme vstúpili krátko po desiatej hodine, kde na priestrannom hlavnom stejdži „odpaľoval“ svoj set Kato a krátko po ňom zase Suki. Keďže stejdžov a výbornej hudby bolo veľa a času akosi málo, opustili sme Mainstage a išli sme skontrolovať Forbidden Society Recs Stage, ktorý sa nachádzal na poschodí. Tam sa už predstavil headliner spomínaného stejdžu a jeden z najtalentovanejších nováčikov na drum’n’bassovej scéne - Emperor, ktorý svojím energickým setom určite nesklamal.

IMG_7654

Naše kroky nás však neskôr opäť zaviedli naspäť na hlavný stage, kde za gramcami vyvádzala už známa dvojica The Prototypes. Svojím vystúpením roztancovali celý dav a zároveň ho pripravili na najväčší banger celej akcie, na ktorý sme sa všetci tak dlho tešili – jedna z najväčších legiend drum’n’bassovej scény – Noisia.

Trio z Groningenu na pôde festivalu zastupoval jeden z jeho členov, Martijn. Ten „zadelil“ všetky zásadné releasy holandskej trojice ako Tommy’s Theme, Deception, Block Control či Diplodocus. Nechýbali teda ani veci z dielne ich ďalšieho projektu I Am Legion, ale taktiež veľmi milo prekvapili staré hymny, ktoré sú pravidelnou súčasťou nejednej slovenskej d’n’b party. Headlinerskú bodku na záver stelesňovalo novozélandské duo State of Mind, ktoré odohralo skvelý set, podľa mnohých návštevníkov dokonca predčili holandskú drum’n’bassovú ikonu.

Let It Roll, tak ako aj mnoho iných akcií, sa musel v počiatkoch svojej existencie na Slovensku potĺkať s niekoľkými organizačnými problémami. Nepríjemnosti spôsobovali návštevníkom predovšetkým sociálne zariadenia, bary, a šatne. Tento rok sa však organizátori zo svojich predošlých chýb poučili a svoju úlohu zvládli feľmi dobre perfektne. Jedným z najväčších pozitív bol práve výborný Funktion-One zvuk, čo som spomínala už v úvode. Nielen mňa, ale určite aj všetkých návštevníkov potešilo tohtoročné riešenie sociálnych zariadení, ktoré zväčša pôsobia ako primárny problém takmer na každej akcii. Toaliet bolo tento rok dostatok, okrem klasických „mokrých“ sociálnych zariadení, nachádzajúcich sa vo vnútri budovy, účastníkom poslúžili aj „suché“ toalety, ktoré boli umiestnené v exteriéri areálu, takže sme nakoniec boli ušetrení nekonečného a otravného postávania v nekresťansky dlhých radách.

IMG_7817

V minulosti mali zúčastnení problém s (ne)opúšťaním areálu. Ten však disponoval dostatočne veľkým vonkajším priestorom, kde si ľudia chodili oddýchnuť od hluku, vyvetrať sa alebo si zapáliť. Vonkajšia časť areálu ponúkala hladným pařmenom aj stánky s jedlom, v ktorých si mohli dopriať hot-dogy, langoše či palacinky. Tie si mohli vychutnať v spoločnosti hudby pochádzajúcej z housemusic.sk stejdžu, ktorý bol taktiež situovaný vonku.

V minulosti zapríčinili veľké starosti aj šatne, ktoré boli v tomto prípade veľké a priestranné. Nechýbal ani dostatočný počet šatniarov, ktorí veci odložili, či pohľadali naozaj rýchlo, vďaka čomu sme čakaním neprišli o našu mladosť celú akciu.

Ako to už býva zvykom na podobných akciách, alkoholické, ale aj nealkoholické nápoje sú na bare dostupné za dychvyrážajúce ceny. No keď si však spomeniem na prvý ročník zimnej edície Let It Roll-u v Trenčíne, kde už krátko po polnoci jediný dostupný nealkoholický nápoj bol Redbull a tri deci čistej vody sme si museli taktiež zaplatiť, tento rok návštevníkom bankrot určite nehrozil.

IMG_7707

Značné negatívum celej akcie, ktoré bohužiaľ organizátori nemohli nijako ovplyvniť, bolo fajčenie vo vnútorných priestoroch. Niektorým zjavne nenapadlo, že zákaz fajčenia vo vnútorných častiach areálu bol stanovený z nejakého logického dôvodu, predsa len mnoho účastníkov festivalu boli nefajčiari a podobné uzavreté priestory sa vetrajú naozaj ťažko. „Dobrým“ dušiam, ktoré sa rozhodli spomínaný zákaz ignorovať a bezcharakterne dymili vo vnútri odkazujem, že keď sú schopní oduševnene stepovať niekoľko hodín na párty, určite by im tie nohy neodpadli, keby urobili tých pár krokov von, kde si mohli zapáliť na čerstvom vzduchu a bez výčitiek svedomia. Že vonku bola zima? Tak prestaňte fajčiť.

Na akciu som sa naozaj veľmi tešila a netrpezlivo som odpočítavala dni. A sklamaná som neostala určite, okrem skvelej hudby, ktorá je na Let It Roll-e tradíciou, prekvapila aj výborne zvládnutá organizácia, príjemní ľudia a neopakovateľná atmosféra. Čoho mi je trochu ľúto, je skutočnosť, že sme si nestihli poriadne obhliadnuť Methlab Stage a to, že sme vôbec prvýkrát na tejto akcii zmeškali set obľúbeného českého „plechára“ Jindřicha Brejchu, známeho ako Forbidden Society, ktorý je povestný svojím energickým a tvrdším zvukom, a ktorý sa pre mňa stal tradíciou každej drum’n’bassovej akcie.

IMG_7578

Na záver mi teda ostáva už len poďakovať sa organizátorom a všetkým zúčastneným za skvelú akciu. Vidíme sa na budúci rok!

Za fotodokumentáciu ďakujeme Maťovi Macherovi. Všetky fotky nájdeš tu.

Zdroj: gluuu.tv

Zdieľaj na:


Endorfina ponuka

Náhodný článok

20 inovatívnych domčekov, ktoré šetria miesto

small-houses-saving-space-1__880

Menej je niekedy viac. Týmto príslovím sa dá riadiť v rôznych smeroch našich životov, napríklad aj v bývaní. Možno nie práve na Slovensku, ale v zahraničí začínajú byť čoraz viac populárne tzv. úsporné domčeky. Nielen niekoľkoposchodová vila môže mať ..

Viac